رفتن به بالا

آخرین اخبار و تحلیل های ایران و جهان را در آوای ایران بخوانید

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
  • الأربعاء ۱۲ محرم ۱۴۴۴
  • 2022 Wednesday 10 August
انتخابات – یادداشت چهاردهم

«حزب، قلبی که این روزها ضربان ندارد!»


محمود واعظی، رئیس دفتررئیس‌جمهوری

گزارش به مردم درباره واکسن


یادداشت معصومه ابتکار به مناسبت خاموشی فلرها

فلرها خاموش می شوند!


یادداشت

محمد قوچانی

بازگشت شیخ دیپلمات / حسن روحانی از تجربه‌های ۳۲ ساله در شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید

حسن روحانی پس از دوماه غیبت خودخواسته و هوشمندانه به عرصه‌ی عمومی بازگشته است؛ نه فقط در مقام «رئیس‌جمهور سابق» که به عنوان سیاستمداری که دغدغه‌اش امنیت ملی ایران است چه تنها او به یاد داشت که بیستم مهرماه سالگرد تاسیس شورای عالی امنیت ملی ایران است. نهادی که حسن روحانی با ۳۲ سال عضویت پیاپی از بیستم مهرماه ۱۳۶۸ تا ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ قدیمی‌ترین و دیرپاترین عضو آن بود. چه در ۱۶ سال اول (۸۴-۱۳۶۸) دبیر آن شورا بود و چه در ۸ سال بعد (۹۲-۱۳۸۴) نماینده مقام رهبری در آن شورا بود و چه در ۸ سال آخر (۱۴۰۰-۱۳۹۲) رئیس شورای عالی امنیت ملی بود.


انتخابات – یادداشت چهاردهم

«حزب، قلبی که این روزها ضربان ندارد!»

انتخابات به عنوان شب قدر یک جامعه، نقطه آغازین یادداشت‌هایی بود که به مناسبت انتخابات منتشر شد. شب قدری که آینده‌ی ایران برای ۴سال بعدترش با همین رای‌ها مشخص می‌شود. رای‌هایی که می‌تواند سرنوشت ما را رقم بزند. تصمیمی جمعی که فردای فردی مارا تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چقدر گزینه‌ها مطلوب باشند یا نه، اما تفاوت‌های میان انتخاب هر کدام از نامزدها قابل انکار نیست. هر کدام از نامزدها به همراه تیم و برنامه‌شان هست که بیش از هر عامل انتخابی دیگری، مسیر ما را در دنیای پیش رو تعیین می‌کند.


محمود واعظی، رئیس دفتررئیس‌جمهوری

گزارش به مردم درباره واکسن

آنچه امروز در رابطه با واکسن روسی در فضای افکار عمومی شاهد هستیم، نتیجه دوقطبی‌سازی‌هایی است که در ماه‌های گذشـــــته در کشـــــور عــــلی‌رغــــم همــــه هشدارهای دلسوزانه دولت و مراجع مسئول حوزه سلامت انجام گرفت. از همان ابتدای همه‌گیری کرونا، سنگ بنای مدیریت مقابله با کرونا با محوریت متخصصان گذاشته شد و مسئولان ارشد کشور در عمل و نظر، به تبعیت کامل از مراجع تخصصی تأکید کردند. ستاد فراقوه‌ای مبارزه با کرونا در بالاترین سطح در کشور تشکیل شد و آنجا نیز همه تصمیمات و مقررات و ضوابط با محوریت متخصصان تعیین شد. با این حال، برخی از مسئولان و تریبون‌داران با رویکرد سیاسی بنای ناسازگاری  با تصمیمات ملی و حاکمیتی در حوزه کرونا گذاشتند و در ملأ عام، علی‌رغم همه هشدارها و مکاتبات؛  ضوابط و پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا را زیر پا گذاشته و عملاً به اعتبار و مرجعیت این ستاد – که بارها از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته است- خدشه وارد کردند.


یادداشت معصومه ابتکار به مناسبت خاموشی فلرها

فلرها خاموش می شوند!

طرح جمع آوری گازهای فلر که امروز بخشی از آن توسط رییس جمهور روحانی افتتاح شد، از سال ۹۳ در قالب سیاست های دولت یازدهم برای بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا آغاز شد.


انتقاد مسیح مهاجری از اظهارات سردار کوثری و رفیقدوست:

آفات ورود نظامیان به رقابت‌های سیاسی مثل روز روشن بود، روشن‌تر شد

حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: پدیده عجیبی که این روزها در کشاکش مخالفت و موافقت با ورود نظامیان به عرصه رقابت بر سر تصاحب صندلی ریاست جمهوری مشاهده شده، سخنان بعضی از خود نظامیان در توجیه رئیس‌جمهور شدن نظامیان است. یکی از همین حضرات گفته چطور است که ما نظامی‌ها باید برویم شهید بشویم ولی حق نداریم رئیس‌جمهور شویم؟


سخنگوی دولت

اینکه بگویند شهید فخری‌زاده، قربانی گفت‌وگو با مدیرکل آژانس شد و یا برجام را عامل ترور بدانند، نشان می دهد عده‌ای سعی دارند از این نمد کلاهی برای خود ببافند

پدیده زشت ترور دانشمندان ایرانی، حتی در دولت قبلی که مذاکرات ایران به بن‌بست رسیده بود نیز وجود داشت.
به تجربه دریافته‌ام در پی این ترورها عملیات روانی عظیمی شکل می‌گیرد. ابزارهای رسانه‌ای و اظهارات مرموزانه چه به اسم کارشناسی و چه در قالب نظرات سیاستمداران از جمله در دولت تروریستی، اشکال عملیات روانی پس از ترور را تشکیل خواهند داد.


ویروسی که روی سر عروس و دامادها قند می‌ساید!

درشرایطی که کرونا روزهای سیاهی را برای کشور رقم زده است و محدودیت‌های بسیاری نیز برای مشاغل مختلف وجود دارد، برخی دفاتر ازدواج در شهر تهران بدون هیچ‌گونه نظارتی روزانه چندین مراسم عقد را آن هم با انبوهی از میهمانان برگزار می‌کنند.
دکتر علیرضا امینی

اختصاص منابع به تحقیق و توسعه در فعالیت های معدنی اندک است

تاثیرگذاری کم فعالیت­ های تحقیق وتوسعه بر بهره وری در معادن می­ تواند به دلیل اختصاص سهم بسیار اندک منابع به این فعالیت­ ها و کارایی پایین آن­ها باشد؛ تا آنجا که این فعالیت­ ها به افزایش نوآوری کمک زیادی نمی­ کنند.


زهرا سعادتی، کارشناس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

اشتباهات توییتری نماینده عصبانی

یکی از نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی در توییتی عجیب خواستار “هزار بار اعدام” رییس جمهوری شده است، امری که سبب برانگیختن واکنش های بسیار شد.


واکسن، کرونا، خوش خیالی و امید

ظاهرا موعد واکسن آنفولانزا است و مثل سال‌های قبل آدم‌های زیادی در صف ایستاده‌اند تا با این دارو خود را در مقابل بیماری فصلی سال‌های اخیر بیمه کنند.


غرامت مضاعف ماسک نزدن

امروز وقتی داشتم توی خیابان قدم می‌زدم یک آمار سرانگشتی شخصی گرفتم، آماری که صلاحیت علمی ندارد ولی تا حدودی به آدم نشان می‌دهد در تهران چند نفر ماسک می‌زنند و چند نفر نمی‌زنند.


سیلی نقد ماسک و حلوای نسیه واکسن

یکی از اعضای ستاد ملی کرونا اخیرا گفته به خبرهایی که از تولید واکسن کرونا حکایت می‌کنند نمی‌توان اعتنا کرد و تلویحا آب پاکی را روی دست کسانی ریخته است که منتظر نشسته‌اند تا پزشکان و متخصصان یک واکسن معجزه‌آسا درست کنند و در رگ بیماران و غیر بیماران تزریق کنند و هیولای کرونا را به زانو دربیاورند و کلک این ویروس کذا و کذا را بکنند.


-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)

تبلیغات

یادداشت ویژه

برنا نوشت:

توصیه هایی که تا زمان بازگشایی مراکز داندانپزشکی مفید است

با وجود بازگشایی مطب‌های پزشکان، مراکز دندان‌پزشکی  فقط اجازه خدمات اورژانسی را دارند، چراکه این مراکز در ردیف مشاغل بسیار پرخطر قرارگرفته‌اند و مواردی همچون نزدیکی صورت پزشک به‌صورت بیمار و استفاده از برخی وسایل دندانپزشکی باعث انتشار ویروس در هوا می‌شود به همین جهت چنانچه با دردهای خفیف دندان و لثه مواجه شدید بهتر است به مراکز دندانپزشکی مراجعه نکنید، با توصیه‌هایی که دندان‌پزشکان دارند می‌توان تا حدودی با درمان‌های خانگی، مشکلات اولیه دندان و لثه را حل کرد. به گفته دندان‌پزشکان، معمولاً مشکلات دندانپزشکی مردم،  به عفونت‌های لثه و دندان برمی‌گردد؛ که می‌تواند اورژانسی بوده و در بعضی مواقع تنها توسط دندان‌پزشک رفع شود، اما گاهی می‌توان با درمان‌های خانگی تا حدودی دندان‌درد را کاهش داد. نکته دیگر در مورد این توصیه‌ها نداشتن بیماری کلیوی، بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش، مشکلات قلبی و حساسیت‌های دارویی است، چنانچه هیچ‌کدام از این موارد در مورد شما مصداق نداشت این توصیه‌ها بسیار کمک‌کننده خواهند بود: ۱. دو مدل دهان‌شویه در داروخانه‌ها موجود هستند که یکی دارای الکلی و دیگری بدون الکل است و هر دو محصول برای کاهش عفونت‌ها مفید هستند، اما استفاده مداوم آن‌ها توصیه نمی‌شود. نحوه استفاده هم به این صورت است که محلول دهان‌شویه را به مدت یک دقیقه در دهان خود قرقره کنید و تا نیم ساعت بعدازآن از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. ۲. دم‌کرده گل بابونه هم دقیقاً شستشوی دهان با همین کیفیت را انجام می‌دهد، برای اینکه شستشوی دهانتان را با مواد شیمیایی انجام ندهید، گل بابونه را دم‌کرده و در یخچال بگذرید تا سرد شود و روزی تا ۵ مرتبه می‌توانید دهان خود را با این دم‌نوش شستشو دهید. ۳. محلول شستشو دهنده دیگر که بسیار هم می‌تواند کمک‌کننده باشد آب‌نمک است، که به یک لیوان آب جوشیده خنک شده و یک قاشق چای‌خوری نمک نیاز دارید، از این محلول روزنه ۳ بار استفاده کنید فقط یادتان باشد به‌هیچ‌عنوان محلول آب‌نمک را قورت ندهید. ۴. اگر دندان‌درد یا درد لثه دارید می‌توانید با معده پر از دو نوع مسکن استفاده کنید، ایبوپروفن ۴۰۰ که اگر به آن حساسیت داشتید استامینوفن کدئین را جایگزین کنید.