رفتن به بالا

آخرین اخبار و تحلیل های ایران و جهان را در آوای ایران بخوانید

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
 • الأحد ۱۶ محرم ۱۴۴۴
 • 2022 Sunday 14 August
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۶
 • کد خبر : 2339
 • مشاهده : 7 بازدید
 • اقتصادی » سیاسی
 • چاپ خبر : خاندوزی! و باز هم گزارش های نادرست!!!

بعد از اینکه گزارش نادرست خاندوزی برای تورم ۵۹ درصدی شهریور سال ۱۴۰۰ که توسط آقای رئیسی تکرار شد و در فضای رسانه ای داخلی و خارجی ، به دلیل مغایرت فاحش آن با گزارش رسمی مرکز آمار ، مساله ساز و موجب انتقاد گردید ، باز هم امروز مجددا شاهد ارایه گزارش های نادرست خاندوزی در مواردی از جمله خزانه خالی ، استفاده از تنخواه ، و افزایش ۵۵۰ درصدی بدهی های دولت به صندوق های بازنشستگی، … بودیم.

این گزارش های نادرست که ظاهرًا در پاسخ به اظهارات رییس جمهور دولت دوازدهم که در گردهمایی جمعی از وزرا و استانداران در عید غدیر در مورد انتقال میلیارد ها دلار اسکناس نقد و قابل دسترس از دولت قبل به دولت رییسی اعلام شده بود ، ارایه می شد.

١- خان دوزی در مصاحبه خود برای اولین بار به وجود این دلار های نقدی در اغاز به کار دولت سیزدهم اعتراف نمود ولی تلاش کرد با بی انصافی انرا در موضوع واردات کم اهمیت جلوه دهد! و این در حالی است ، پاسخ گویی به نیاز های ارزی بازار که عدم تامین ان توسط بانکی مرکزی موجب افزایش قیمت ارز ازاد و کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت ها می شود ، تنها با دلار های نقد قابل انجام خواهد بود . از این رو وجود ذخایر نقدی ارز با توجه به تحلیل کارشناسان باعث افزایش قدرت مداخله بانک مرکزی در بازار به ویژه در ماه های گذشته شده است و گرنه قیمت ارز به مراتب بیش از نرخ فعلی می گردید.
٢- خان دوزی در مورد خزانه خالی به نامه رییس دفتر رئیس جمهور قبل به رییس سازمان برنامه و بودجه وقت اشاره نمود که در ان به اتمام اعتبار ویژه برای اجرای طرح های عمرانی اشاره شده بود!
موضوعی که قبلا مشخص شده بود ، صرفًا مربوط به اعتبارات تعیین شده برای طرح های عمرانی قابل اتمام تا پایان دولت دوازدهم بوده نه کل موجودی خزانه !
٣- آقای خان دوزی عدم استفاده از ۵۴ همت تنخواه ، مشابه دولت قبل را به عنوان مدیریت مناسب دولت سیزدهم در دخل و خرج کشور معرفی نمود ! بدون اینکه صادقانه توضیح دهد به جای ان چقدر از سپرده حساب های خاص نزد خزانه موضوع ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی استفاده نموده است.
۴- گزارش نادرست دیگر اقای خان دوزی به افزایش ۵۵۰ درصدی بدهی های دولت به صندوق های بازنشستگی بود!
این ادعای نادرست در حالی مطرح می شود که در طی سال های ١٣٩٢- ١٣٩٩ هر سال دولت های یازدهم و دوازدهم در قوانین بودجه های سالانه مبالغی به عنوان کمک به صندوق های لشکری و کشوری منظور و بعلت وضعیت مالی نا مناسب ان صندوق های حتی به میزان ١١٠ درصد ان ها را توسط خزانه پرداخت می کرد.
لذا اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان به شاغلین همواره از محل این کمک ها بوده است . در این راستا در سال ١٣٩٩ بالغ بر ۳۴ هزار میلیارد تومان و در سال ١۴٠٠ بیش از ٧٠ هزار میلیارد تومان از سوی دولت دوازدهم صرفًا به عنوان کمک علاوه بر اعتبارات مصوب برای اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی لشکری پرداخت شد.
هم چنین با استفاده از ظرفیت بند’ و’ تبصره ٢ قوانین بودجه سال های ٩٩ و ۱۴۰۰ مبالغی برای تقویت منابع مالی سازمان تامین اجتماعی وتسویه بدهی های پیشن از منابع مختلف دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت گردید.
۵- این اظهارات از سوی وزیر اقتصاد نه تنها متضمن بار تعهد اور حقوقی برای دولت نسبت به صندوق های بازنشستگی خواهد بود ، بلکه بیانگر نوعی کم اطلاعی وزیر مالیه نسبت به مطالبات و بدهی های دولت نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است.

از این رو از وزیر محترم اقتصاد سوال می شود :
یک – ایا مطلع هستید که فقط در دوفصل پاییز و زمستان سال١۴٠٠ بالغ بر ٢٠٠ هزار میلیارد تومان بدهی دولت سیزدهم اضافه شد ؟!
دو – شما که مسولین دولت قبل را به رعایت انصاف و ارایه گزارش واقعی دعوت می نمایید و از افزایش بدهی دولت قبل به شبکه بانکی صحبت می کنید مطلع هستید که طبق گزارش رسمی بانک مرکزی که در روز های اخیر منتشر شده است پایه پولی در دولت سیزدهم بیش از ١۴٠ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است؟
سه – حضرتعالی که از افرایش بدهی اوراق مالی در دولت قبل یاد می کنید ایا مطلع هستید که در برابر ان ، ارزش دارایی های سرمایه ای افزایش یافته در دولت قبل بالغ بر هزار و ١٢٧ هزار میلیارد تومان یعنی بیش از دو برابر
بدهی های ایجاد شده بوده که تحویل دولت سیزدهم گردیده است؟
چهار- اگر دولت قبل با انتشار اوراق مالی ، اقدام به اتمام طرح های عمرانی نا تمام در بهره برداری از راه ها ، راه اهن ها ، پروژه ابرسانی ها ، بیمارستان ها و احداث مدارس را همراه با بازسازی های ناشی از سیل و زلزله ، نمی کرد ، امروز دولت سیزدهم با توجه به افزایش چند برابری قیمت مصالح با چند هزار هزار میلیارد تومان باید انها را به اتمام می رساند؟!
پنج- هر چند انتظار نیست که هم چون دولت قبل هر پنجشنبه ها شاهد افتتاح طرح های عمرانی متعدد از سوی دولت شما باشیم! ولی چرا در طی یکسال گذشته دولت سیزدهم حتی نسبت به بهره برداری از طرح های عمرانی به اتمام رسیده ویا در شرف اتمام مثل پروژه انتقال اب از پشت سد کانی سیب به دریاچه اورمیه، راه اهن میانه – بستان آباد – تبریز ، راه اهن همدان – کردستان ، هزاران تخت بیمارستانی… اقدام نمی کند؟!

انتظار می رود با صداقت و انصاف ! این پرسش ها را ! به افکار عمومی که به شدت در فشار معیشتی ناشی از تصمیمات اقتصادی شما ست پاسخ دهید…

اخبار مرتبط